Obsah
Muzea
Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu
Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.
Muzeum české krasu
Muzeum Českého krasu, p. o. přivítalo 1. dubna 2017 návštěvníky v nově otevřené pobočce Muzea Hořovicka v Hořovicích, která se nachází v prostorách Starého zámku. Do kulturního života města se tak vrací muzejní fenomén s kořeny sahajícími do 90. let 19. století. Základy hořovických muzejních sbírek souvisí s Národopisnou výstavou českoslovanskou konanou v roce 1895 v Praze. Ta si kladla za cíl ukázat nejen život českého a slovanského lidu, ale i podpořit jeho emancipační snahy v rámci habsburské monarchie. Velkolepé výstavě dominovaly předměty z různých krajů zachycující jejich osobitý ráz. Snaha uchovat tyto poklady i budoucím generacím, dala podnět ke vzniku malých muzeí, která v podobném duchu pokračují ve sbírkotvorné činnosti dodnes. Bohužel se dnes lze setkat s názorem, že ukrývají jen hromadu nepotřebného harampádí bez umělecké či vědecké hodnoty. Málo kdo je vnímá jako nenahraditelné svědky společenského, politického či hospodářského života obyvatel regionu.
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech
Rokycanské muzeum se už od svého založení v roce 1905 specializuje na historii, etnografii, paleontologii a přírodovědu. Tomu odpovídá i charakter jeho stálých expozic. V rámci prohlídkové trasy jich navštívíte rovnou šest. Vedle expozic pořádáme krátkodobé výstavy a přednášky. Od roku 2016 za tímto účelem využíváme i novou výstavní síň, která vznikla po rekonstrukci bývalé muzejní budovy v ulici J. Knihy. Pobočkou Západočeského muzea v Plzni jsme od roku 2015.
Muzeum J. V. Sládka Městské muzeum Zbiroh
Městské muzeum, založené roku 1933, bylo původně umístěno v 1. poschodí bývalé radnice, dnes domu s pečovatelskou službou. Městské muzeum se v současné době nalézá v přízemí budovy Sládkova muzea. Stálá expozice dokumentuje vývoj železářství a cechů provozovaných na Zbirožsku, zaniklé cvočkařské řemeslo a období podnikání „Krále železnic“ B. H. Strousberga.
Muzeum na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Zakladatelem a provozovatelem je Nadace pozemního vojska AČR.
Muzeum Středních Brd
Střední Brdy, ač takříkajíc „na dostřel" od hlavního města, zůstávají doposud široké veřejnosti relativně neznámé a na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje tvoří enklávu, jež vystupuje coby jakási soudobá terra incognita. Je to způsobeno řadou faktorů, z nichž jako prvořadý je vnímána skutečnost, že od 20. do 90. let 20. století bylo celé Střední Pobrdsko intenzivně využíváno armádou. Ve Strašicích, jež mají v rámci Středních Brd výjimečné postavení díky obklopení brdskými lesy, kromě lesního hospodaření a vojenského výcviku civilizačně téměř intaktními, zbyl po odsunu armády rozsáhlý areál bývalých kasáren. Strašická kasárna byla převedena do majetku Obce Strašice.