Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Zbiroh
MěstoZbiroh

Dne 25. 4. 2024 bude z provozně technických důvodů uzavřen městský úřad.

Hrady a zámky v okolí

Hořovice

Zámek Hořovice, dar pro krásnou paní


Proč se musel kníže Friedrich Wilhelm vzdát pro lásku krásné Gertrudy nejdříve vlastní rodiny a potom i vlasti? Který jiný zámek ukrývá trosky letadla? Jakou branou vchází slunce? S čím si hráli malí princové a princezny?

Hořovice

Hrad Řebřík

Šlechtický hrad založil ve 13. stol. zřejmě Markvart z Řebříka a pán ze Žerotína. Byl to hrad s trojdílnou dispozicí, s palácem jako obrannou i obytnou stavbou. V 16. stol. byl již pustý. Zachována je přístupová cesta, do skály vytesané příkopy a studna.

Řebřík

Karlštejn

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Karlštejn

Kozel

Zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek postavený na konci 18. století pod vedením stavitele Václava Haberditze pro stavebníka Jana Vojtěcha Černína. Čtyřkřídlá přízemní budova kolem obdélníkového vnitřního nádvoří byla podle návrhu Ignáce Palliardiho doplněna o dvě dvojice staveb - kapli s jízdárnou a protějškem lokajnu s konírnou, čímž vznikl celistvý areál. Okolí zámku tvoří rozsáhlý přírodně krajinářský park, který do dnešní podoby upravil v 70. letech 19. století zahradník František Xaver Franc.

Kozel

Krašov

Není vyloučeno, že byl hrad postaven na místě již dříve opevněném. Předpokládá se, že již v 9. století stálo na skále dřevěné opevnění, které střežilo přístup do českého vnitrozemí.

Krašov

Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů.

Jeho počátky sahají až do 12. století.

Křivoklát

Libštejn

Založen před r. 1361 Oldřichem Tistou z Hedčan. Od konce 14. st. patří Kolovratům. R. 1430 oblehli hrad husité. Hrad rychle chátral, již r. 1590 se uvádí jako pustý. Jeho funkci jako střediska panství převzal Liblín.

Libštejn

Radyně

Hrad byl postaven v letech 1356–1361 zřejmě podle plánu Michala Parléře a podle svého stavitele, krále Karla IV. byl pojmenován Karlskrone, tento název se však příliš neujal a hrad byl nazýván podle stejnojmenného vrchu, na němž stojí.

Hrad měl především zajišťovat bezpečnost obchodní stezky z Prahy do Řezna a Norimberka, hradní pan však byl nadán také právem hrdelním. Prvním purkrabím byl snad Zdislav Chlup.

Během staletí hrad mnohokrát změnil svého majitele. V roce 1920 ho od Adolfa Arnošta z Valdštejna koupil Starý Plzenec a do roku 1928 proběhla velká oprava hradu.

Počátkem 50. let 20. století se stal hrad majetkem státu a následně byl na hradní čtverhranné věži vybudován převaděč televizního signálu. V 70. letech 20. století proběhla další rozsáhlá opravu hradu a pod hradem byla vybudována restaurace s parkovištěm. Od 90. let je hrad opět majetkem města Starý Plzenec.

Radyně

Točník

Hrad krále Václava IV.

Spolu se starším hradem Žebrákem tvoří nejlépe dochované české souhradí, je dokladem vyspělého stavitelského umění hutě Václava IV. a stal se domovem medvědů Agáty a Martina.

Točník

Týřov

Zřícenina hradu z počátku 13. století. Patří mezi nejstarší české hrady společně s Křivoklátem. Za Jana Lucemburského zastaven Vilémovi z Valdeka. R. 1333 vykoupen Karlem IV. Další majitelé Aleš Holický ze Šternberka, Jošt z Ensidle. Významě opraven počátkem 16. stol. Roku 1575 se uvádí jako pustý.

Týřov

Valdek

Zříceniny raně gotického hradu z doby kol. r. 1260 založeného Buzici, za Běškovců z Běškova r. 1346 obléhán. V 16. st. hrad rozšířen o druhý renesanční palác, již r. 1623 byl ale pustý. Dochována gotická věž, palác a mladší opevnění s předhradím.

Valdek

Zbiroh

Z nejasných obrysů svého vzniku se románsko-gotický hrad Zbiroh vynořuje na sklonku 12. století jako nejstarší české šlechtické sídlo. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde vůbec nejhlubší studna v Evropě a jako perla ji zdobí jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Svou dnešní podobu rozlehlého renesančního zámeckého sídla Zbiroh získává v samotném závěru 16. století, v držení císaře Rudolfa II. Habsburského.

Zbiroh

Žebrák

Zřejmě nejstarší šlechtický hrad se dvěma okrouhlými věžemi. Po Václavské přestavbě se z něj stala jedna z nejnádhernějších rezidencí v zemi. Dnes je Žebrák starším spodním hradem největšího českého souhradí.

Žebrák

Partneři